Gaziantep Kulis

Gaziantepspor işçileri: Davayı kazandık muhatap yok

Gaziantepspor işçileri: Davayı kazandık muhatap yok
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
195
01 Mart 2021 - 17:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gaziantep KULİS- Süper ligden amatöre gerileyen ve ligden çekilme kararı alan Gaziantepspor’un tazminatsız işten çıkardığı 40 işçi kanun karşısında haklı davalarını kazandı.  Davayı kazanmalarına rağmen muhatap bulamadıklarını söyleyen işçiler kentin ileri gelenlerinden yardım istedi.

Yaşadığı sıkıntılı süreçlerinden ardından gelir-gider dengesi bozulan ve küçülme kararı alan Gaziantepspor 2017-2018  yılları arasında 40 işçisini tazminatsız işten çıkardı. Yıllardır emek verdikleri kulüp tarafından deyim yerindeyse kapı önüne atılan işçiler durumu mahkemeye taşıdı. Kanun karşısında haklı davalarını kazanan emekçiler bu kez de karşısında muhatap bulamıyor.  Aşçı, temizlik görevlisi,  çim saha görevlisi, şoför gibi farklı mesleklerden oluşan kulüp hizmetlileri , “Sadece hakkımız olanı istiyoruz. Zor durumdayız. Sesimizi duyun” dedi.

Mesai bitimin ardından karşılık beklemeden futbolcuların evini temizlemeye dahi gittiğini söyleyen 61 yaşındaki Hatice Mert, “18 yıllık emeğim var. Mesaim bittikten sonra topçunun evine karşılıksız. Her 6 ayda bir 4 ayda bir maaşlarımızı aksardı ondan sonra reziliz. 2017’nin Ekim ayının 20’sinde çıktık çıkalı reziliz. Daha sonra bir kaza geçirdim. Daha yeni ayağa kalktım. Bir insan iş yerinde çıktığında her şey gelebilir başına. Ben 5 tane yetim besliyorum. Herkes duysun devlet de duysun bu kadar işçinin hakkını. Mahkeme verdik davayı kazandık fakat yine elimizde avucumuzda hiçbir şey yok” dedi.

Gaziantepspor’da futbol kayıt işlemlerinde çalıştığını söyleyen engelli Ayşegül Çelebi, “Gaziantepspor’da futbol kayıt işlemlerine bakıyordum. 10 yıl emek verdim. Maaşlarımız her zaman aksatılarak veriliyordu. 10 yıllık tazminatımı istiyorum. Fazlasını istemiyorum ben engelli biriyim, oraya emek verdim. Her gün zor şartlar altında oraya gidiyordum. Çoğu zaman otobüs bulamıyordum yani. Ben sadece ilgililerden hakkımı istiyorum” diye konuştu.

Kulübün satılan taşınmazlarındaki paranın borcundan dolayı SGK’ya aktarıldığının altını çizen kulüp çalışanı Orhan Turak, “12 yıl bu kulübe hizmet verdim. Gaziantepspor’un küçülmeye gitmesi adı altında bizleri işten çıkardılar, fakat haklarımızı alacağımız söylendi. Daha sonra ise biz muhatap bulamadık. Biz de kanunu yollarla ne yapabileceğimizi araştırdık. Taşınmazların satılıp tarafımıza verileceği öğrendik.  Biz de elimizde avcumuzda ne varsa taşınmazların satın işlemlerinin gerçekleşmesi için gereken parayı topladık. Sattık fakat kulübün SGK’ya borcu olduğu için tüm para alındı. Yine biz mağdur olduk” şeklinde konuştu.

DİSK-Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ise, “Gururla Gaziantepspor’dan bahsedilen yıllarda arkalarındaki güç arkadaşlardı. Yani o parlak yıldızlı başarıların asıl emeği olan arkadaşlar bunlar. Ama şimdi kulüp kötü bit dönem geçirdi. Bu kulübe 25 yıl emek veren arkadaşlarımız içerideki maaşlarının ve uzun yıllar emeklerini, tazminatlarını bile alamadan kapı önüne konuldular. Şüphesiz orada hukuki olarak da bir durum var. Bu arkadaşları mahkeme yoluyla da tazminatlarını hak etmiş olmalarına rağmen tazminatlarını tazmin edecek bir muhatap bulamıyorlar” dedi.

Eğitim Sen Gaziantep bölge yönetiminden Abdullah Damar da, “40 civarında emekçi arkadaşımız. Yaklaşık 3 yıldır kazandıkları haklarını alamamış durumdalar. Karşılarında muhatap olmadığını söylediler. Gaziantepspor Kulübü yasal olarak var ama herhangi bir yönetici yok. Arkadaşlar hukuksal yolları tüketmişler. Hukuksal yollar bittiği şu anda şirkette açık olduğu için haciz yoluyla tazminatlarını alamıyorlar. Arkadaşlarımızın sorunlarının çözümü için kentteki bütün demokratik kitle örgütlerinin bütün kuruluşların bu arkadaşlara destek vermesi gerekiyor. Arkadaşlarımızın talepleri gayret normaldir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.