Güvenilir kaynaklardan elde edinilen bilgiye göre mutasyona uğramış virüsün yurtdışından Gaziantep’e gelen bir kişide de görüldüğü öğrenildi. Mütasyon uğramış virüs taşıyan kişinin gözetim altına alındığı ve temaslı olan herkesle alakalı çalışma başlatıldığı kaydedildi.

Yüzde 70 daha hızlı bulaşıyor
İlk kez  İngiltere’de görülen mutasyona uğramış yeni koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı bulaştığı belirtiliyor. Genetiğinde benzersiz değişiklikler görülen ve ilk kez İngiltere’de tespit edilen mütasyona uğramış virüsün Gaziantep’te de görülmesi sağlık camiasını ve yetkilileri alarma geçirdiği öğrenildi.  Virüsle mücadelede elde edilen düşme bazlı kazanımların, mütasyona uğramış virüs ile kaybedilmemesi için Gazianteplilerin her zamankinden daha fazla ve ciddiyetle tedbirlere uyması gerekiyor.

İngiltere’ye kapılar kapatıldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle, yapılan incelemelerde İngiltere’den Türkiye’ye   giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini ve kontrol altına alındığını açıkladı. Bakan Koca; “İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.”dedi.

Vali Gül’den kritik uyarı
Gaziantep’te vaka ve vefat sayısında yaşanan düşüş ve Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasının kırmızıdan yeşile dönmesine henüz sevinirken, İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişideki mutasyona uğramış virüs bilgisi moralleri bozdu. Her zamankinden daha fazla tedbirlere uymamız gereken bir döneme girildiğine dikkat çekilirken, rehavete kapılma konusunda uyarılar peş peşe gelmeye başladı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mutasyona uğramış virüse dikkat çekti.

Vali Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasını etiketleyerek yaptığı  paylaşımda; “Mutasyona uğramış virüs ülkemize de geldi. Yurt dışı seyahatı olan kişilerin  maske,mesafe ve hijyene daha çok dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Yurt dışından gelen kişilerden uzak durmak bu süreçte yapılabilecek en etkin korunma yöntemi olur.

Tehlike büyük, tedbir basit…” diyerek herkesin kurallara uyması konusunda ciddiyetle davranmasını istedi.

KAYNAK: memohaber