Gaziantep Kulis

Gaziantep’teki sağlık çalışanları toplumu risksiz ortamlarda aşılamak istiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gaziantep’teki sağlık çalışanları toplumu risksiz ortamlarda aşılamak istiyor
38
06 Mayıs 2021 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gaziantep KULİS- Gaziantep’te sağlık emekçileri yeterli şartları yerine getiren aile sağlığı merkezlerinde risk taşımayan ortamlarda aşılamanın önemine dikkat çekti. Kentte aktif hizmet veren aile sağlığı merkezlerinin fiziki şartları durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Gaziantep Kilis Tabip Odası ve Gaziantep Aile Hekimleri Derneği fiziki şartları uygun aile sağlığı merkezleri (ASM)’nde hizmet verilmesi gerektiğini belirtti.  Kendi sağlıkları ve toplum sağlığı için ASM’lerdeki sorunların elzem önem taşıdığını belirten sağlık emekçileri ilgili bakanlığı göreve çağırdı. Kentte çürümeye yüz tutmuş ASM’lerde hizmet verilmesi ise eleştiriye neden oldu.

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI

Gaziantep- Kilis Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu adına konuşan Dr. Gökçe Kolağası, “Hastalıklardan ve içinde olduğumuz salgının yarattığı risklerden kendimizi, beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarımızı ve tabi ki hastalarımızı koruyabilmek için uygun şartları sağlayabileceğimiz, güvenli aile sağlığı merkezlerine ihtiyacımız var. Bu şartların sağlanabilmesi için sağlık bakanlığını göreve çağırıyoruz. Yeterli uygunluktaki aile sağlığı merkezi binalarında çalışmak, halkı risk taşımayan ortamlarda aşılamak istiyoruz” dedi.

Yeterli uygunluktaki aile sağlığı merkezi  binalarında çalışmak, halkı risk taşımayan ortamlarda aşılama yapmak istediklerini belirten Gaziantep- Kilis Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu adına  Dr. Gökçe Kolağası şunları aktardı :

Türkiye’de her 3 sağlık başvurusundan biri Aile Sağlığı Merkezlerine yapılıyor. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, aile sağlığı merkezlerinin hastalarımızın daha kolay ulaşabileceği ve sağlık hizmeti alabileceği kurumlar olduğunu daha fazla farkettirmiştir. Hastalarımız, aşılarını olmak için Aile Sağlığı Merkezlerini tercih ediyor.

Bu durum, aile hekimliğinin hizmet binalarıyla ilgili halihazırda var olan sorunları daha görünür hale getirmiştir. Bilindiği üzere aile sağlığı merkezlerinin binaları sağlık müdürlüklerine, belediyelere veya şahsa ait olabilmekte, aile hekimleri kamu hizmeti verdikleri çalışma alanları için kira bedeli ödemektedir. Bu kira bedelleri de mülk sahibine göre keyfi belirlenmekte ve standardı bulunmamaktadır. Temel bakım ve alt yapı gerekleri  de ne yazık ki aile hekimleri tarafından sağlanmaktadır. Kamu hizmeti verilen aile sağlığı merkezlerinin sağlık bakanlığı tarafından, fizik şartları, alt yapısı, bekleme alanları, havalandırması sağlanmış olarak yapılması ve bu merkezlerin güvenli ve sağlıklı ortamlarda hizmet vermesi sağlanmalıdır.

Yeterli uygunluktaki Aile Sağlığı Merkezi  binalarında çalışmak, halkı risk taşımayan ortamlarda aşılamak istiyoruz

Hastalıklardan ve içinde olduğumuz salgının yarattığı risklerden kendimizi, beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarımızı ve tabi ki hastalarımızı koruyabilmek için uygun şartları sağlayabileceğimiz, güvenli  aile sağlığı merkezlerine ihtiyacımız var. Bu şartların sağlanabilmesi için sağlık bakanlığını göreve çağırıyoruz.

Pandeminin başından beri çok sayıda sağlık çalışanını kaybettik. Çalışma ortamı, şartları, havalandırması, güvenliği sağlanabilseydi kayıplarımız daha az olacaktı.Süreç hala devam etmektedir. Daha fazla kayıp vermemek, hem kendimizi hem de hastalarımızı koruyabilmek için uygun binalarda, uygun ekipmanla sağlık hizmeti vermek istiyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu,  7 Nisan 2021 günü  “Aile Sağlığı Merkezi (ASM) Mekanları İçin Harekete Geçiyoruz” başlıklı kampanyasını başlattığını basın açıklaması ile duyurmuştur. Bu konuda görüşlerimizi paylaşmak ve çözüm önerileri üretmek adına sağlık bakanlığından randevu talep edilmiştir. Halen sağlık bakanlığı randevu talebimizi yanıtlamamıştır. Basın açıklaması ile başlayan süreçte 4 mayıs salı günü “ASM binaları için ses veriyoruz” konulu, sağlık bakanlığı, meslek odaları, sendikalar ve derneklerin davetli olduğu çevrimiçi panel yapıldı.. Panele İstanbul büyükşehir belediyesi(yerel yönetimleri temsilen), TMMOB, AHEF, TAHUD, SES, BDS, AHESEN, Genel Sağlık-iş kurumları katılım sağladı. Projenin ortaklaştırılması konusunda fikir birliği sağlandı.

Kampanya, Haziran ayına dek çeşitli etkinlikler yapılarak devam edecek, aşağıda belirtilen taleplerimiz yerine getirilmezse, sonuç alana dek farklı zamanlarda sürdürülecektir.

Aile Sağlığı Merkezleri’nin yeterli uygunlukta ve eşit standartlarda olmasını sağlamak Sağlık Bakanlığı’nın görevidir.

Aile Sağlığı Merkezleri, kamuya ait mekanlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan binalarda yeterli donanım sağlanarak inşa edilmelidir.

Başta deprem güvenliği olmayan kamu binalarında hizmet veren aile sağlığı merkezleri Sağlık Bakanlığı tarafından güçlendirilmelidir. Hastalar ve sağlık çalışanları mağdur edilmeden yeniden inşa edilmelidir.

Mobil sağlık hizmeti verilen kırsal bölgelerde Sağlık Bakanlığı tarafından uygun mekanlarda binalar yapılmalı ve donanım sağlanmalıdır.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.